kwiecień 28

Kredyt gotówkowy to jeden ze sposobów na zdobycie środków finansowych na wydatki, których nie bylibyśmy w stanie zrealizować za pomocą naszego aktualnego budżetu, czy też bez długiego oszczędzania. Dużą zaletą takiego kredytu jest jego stosunkowo duża dostępność – oferuje go niemal każdy bank oraz to, że można go przeznaczyć na praktycznie dowolny cel konsumpcyjny. Za pomocą tego kredytu wyposażymy więc na przykład nasze mieszkanie w nowy sprzęt RTV, czy AGD, wyślemy dziecko na wakacje, czy też sfinansujemy rodzinną imprezę. Oczywiście kredyt taki to również dodatkowe zobowiązanie i dodatkowe koszty, gdyż do spłacanej sumy trzeba doliczyć wartość oprocentowania kredytu. Koszty te jednak w wielu przypadkach są warte tego, aby je ponieść, gdyż w zamian otrzymujemy możliwość zrealizowania swoich potrzeb praktycznie od ręki. Tutaj znajdziesz najlepsze kredyty dostępne obecnie na rynku, wjedź i sam się przekonaj.

Zanim wybierzemy kredyt

Zanim otrzymamy kredyt gotówkowy musimy wybrać najkorzystniejsza ofertę. Najkorzystniejszą znaczy taką, która będzie nas jak najmniej kosztowała, zaś inne jej warunki, choćby warunki spłaty będą dla nas dogodne. Jeśli chodzi o koszty to wartość oprocentowania ma w tej kwestii pierwszorzędne znaczenie, gdyż to ona bezpośrednio przekłada się na koszty. Do tego należy też doliczyć koszty opłat prowizyjnych, aczkolwiek w ramach promocji mogą to być opłaty symboliczne i są to z reguły opłaty jednorazowe. Trzeba też wybrać ofertę ze stałym bądź ze zmiennym oprocentowaniem. Zmienne oprocentowanie nie daje nam pewności, jaka będzie jego wartość, ponieważ będzie się ona na bieżąco kształtować w trakcie spłaty kredytu w zależności od tego, jak będą się kształtowały wysokości stóp procentowych. Jest to pewne ryzyko w postaci możliwości wzrostu oprocentowania przy wzroście wysokości stóp, a jednocześnie szansa na tańszy kredyt, jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się jednak na to, aby stopy obniżyć. Jeśli chcemy mieć pewność co do wysokości oprocentowania, to dobrym rozwiązaniem będzie wybór oferty ze stałym oprocentowaniem. Wtedy po prostu przez cały okres kredytowania będzie nas obowiązywać wartość oprocentowania określona na bazie wysokości stóp procentowych w dniu podpisywania umowy kredytowej. Oprócz kosztów kredytu pod uwagę należałoby też wziąć to, jakie będą warunki jego spłaty, czyli ilość oraz wysokość raty, a także to, czy jest możliwość ich elastycznego dopasowania, co byłoby rozwiązaniem optymalnym, pozwalającym najlepiej dopasować warunki spłaty do swoich możliwości.

Zanim otrzymamy kredyt

Jako, że kredyt to również zobowiązanie do jego spłaty, bank musi mieć pewność, że z tego zobowiązania kredytobiorca będzie w stanie się wywiązać. Dlatego też weryfikowana jest tzw. zdolność kredytowa. Na nią składają się różne czynniki, przede wszystkim to, jakie są dochody potencjalnego kredytobiorcy. Ich wysokość musi bowiem zapewniać bezproblemową spłatę kredytu. W życiu zdarzają się jednak różne losowe sytuacje, takie, jak na przykład utrata pracy, więc pod uwagę, zwłaszcza przy większych kredytach może być brane zabezpieczenie kredytu, które może przyjąć formę ubezpieczenia, czy też poręczenia innej osoby. Na koniec warto też wspomnieć o tzw. historii kredytowej, czyli informacjach o tym, jak ktoś wywiązywał się z wcześniejszych zobowiązań. Dla banku te informacje mogą być istotne przy decyzji o udzieleniu kredytu.