maj 16

Pojawiło się mnóstwo terminów, które idą w parze jeśli chodzi o lokatę bankową. Dobrze je sobie przyswoić zanim zdecydujemy się na założenie lokaty bankowej. Nieznajomość niektórych pojęć może okazać się źródłem wielu nieporozumień.

Oprocentowanie nominalne

Jeśli wspominamy o oprocentowaniu nominalnym także trzeba powiedzieć o tym rzeczywistym, ale wszystko po kolei. Krótko mówiąc oprocentowanie nominalne jest to pewna wartość, która pokazuje tylko i wyłącznie samo oprocentowanie kapitału kredytu. Jeśli posłużymy się przykładem to wiemy, że to ta wartość, która wzrosła po kapitalizacji odejmując naszą kwotę, która stanowiła jako wkład lokaty. Warto wspomnieć, że jego oprocentowanie nie może przekroczyć dopuszczalnej kwoty maksymalnej. Oprocentowanie nominalne zawsze jest podawane w skali roku. Nieważne na jaki okres zdecydowaliśmy się, aby zamrozić nasze oszczędności. Z takim oprocentowaniem często się spotykamy w ofertach handlowych czy też materiałach promocyjnych.

Oprocentowanie rzeczywiste

Jest to taki rodzaj oprocentowania, które uwzględnia znacznie więcej elementów niż nam się wydawało. Oprocentowanie rzeczywiste często idzie w parze jeśli chodzi o pożyczki gotówkowe. Polega ono na podaniu prawdziwej sumy, która będzie oznaczała taką, którą należy zwrócić do placówki bankowej bez ukrytych kosztów. W ich skład często wchodzą odsetki czy też ubezpieczenie pożyczki gotówkowej. Wszystkie wartości zatem powinny zostać podane w umowie. Podpisując jakąkolwiek umowę powinniśmy nie tylko ją przeczytać, ale także w pełni zrozumieć. Często nieporozumienia wynikają z tego, że źle zrozumieliśmy treść umowy. 

Odsetki z oprocentowaniem nominalnym

Często nie zdajemy sobie sprawy jak w zasadzie powinniśmy to liczyć, dlatego ciągle szukamy pomocy z tego zakresu. Po pierwsze powinniśmy określić ile razy w naszej lokacie nastąpi kapitalizacja odsetek. Następnym krokiem jest podzielenie oprocentowania nominalnego liczbę kapitalizacji. W dalszej kolejności bierzemy pod uwagę rok, w którym otrzymaliśmy oprocentowanie częściowe. Na końcu należy wyliczyć w kolejnych okresach biorąc przykład z oprocentowania częściowego. Jednak najlepiej posłużyć się sprawdzonym przykładem niż wbijać sobie do głowy suchą teorię, którą możemy opacznie zrozumieć.

Zgłębiając podstawową widzę na temat lokat bankowych możemy dowiedzieć się wielu rzeczy, które pominęliśmy wcześniej. Ograniczona wiedza sprzyja licznym pomyłkom. Dlatego zanim zaczniemy inwestować nasze oszczędności należy wcześniej zgłębić wiedzę na temat lokat bankowych.