czerwiec 09

Stosowanie zabezpieczeń w umowach kredytowych to jedna z najważniejszych potrzeb. Kredytodawca chce bowiem zabezpieczyć własne interesy, a jednocześnie nie zwiększyć nadmiernie kosztów dla kredytobiorcy, bo wtedy cała współpraca jest właściwie mało opłacalna. W artykule poznasz główne rodzaje zabezpieczeń na rynku kredytowym i zobaczysz, jak właściwie kształtować podobne relacje w umowach.

Ograniczenie ryzyka to podstawa w umowach kredytowych

Poręczenie kredytu gotówkowego przez członka rodziny, znajomego, partnera to jeden ze schematów zabezpieczenia umowy. Niestety odnalezienie żyranta to ogromna niepewność, a często pogorszenie relacji towarzyskich. Poręczenie to absolutna odpowiedzialność, bez żadnego wynagrodzenia. Zabezpieczenie w umowie kredytowej to również zastaw majątkowy. Ustanowienie hipoteki lub innych aktywów na zasadzie ograniczonych praw rzeczowych to popularna strategia na minimalizowanie ryzyka dla kredytodawcy. Jeżeli charakteryzujesz się słabą zdolnością kredytową, ale posiadasz konkretny majątek pod zastaw lub godzisz się na podpisanie weksla in blanco, wtedy otrzymasz z dużym prawdopodobieństwem środki od banku komercyjnego. Przy problemach ze spłatą zobowiązania bank najczęściej prosi o wzmocnienie zabezpieczeń. Kiedy tego nie zrobisz umowa jest po prostu anulowana. Zabezpieczenia kredytu przyjmują format płynny lub niepłynny. Inne spotykane formy zabezpieczeń to blokada środków na rachunku osobistym, zastaw papierów wartościowych na rachunku w domu maklerskim, ubezpieczenie kredytu. Uważaj na zbyt duże zabezpieczenia niewielkich umów kredytowych, bo narażasz się na duże niebezpieczeństwo ekonomiczne.

Im mniejsze zabezpieczenie, tym lepiej dla kredytobiorcy

Zasada dla kredytobiorcy jest bardzo prosta. Nie zabezpieczasz nigdy małego kredytu gotówkowego ogromnym majątkiem rodzinnym, zbieranym przez pokolenia. To ogromne zagrożenie w przypadku nawet drobnych kłopotów z płynnością. Im mniejsze zabezpieczenie w umowie, tym z reguły lepiej, chociaż przy większych zobowiązaniach przygotuj się na rozpoczęcie negocjacji. Dobrze, jeżeli masz kilka rodzajów zabezpieczeń do wyboru. To ułatwia wybór rozsądnego ekonomicznie podejścia. Jakie zabezpieczenia w umowach kredytowych uważasz za bezpieczne? Wejdź i sprawdź najlepsza lokata polecana strona, ułatwi Ci wybór w podjęciu decyzji.