wrzesień 05

Dodatkowe koszty pojawiają się przy zaciąganiu każdego rodzaju kredytu gotówkowego. Pojawia się jednak problem ich właściwego obliczania, aby nie narazić się na problemy ekonomiczne w przyszłości. Wielu kredytobiorców zapomina o pewnych ważnych elementach. W artykule poznasz najważniejsze koszty występujące w umowach kredytowych i lepiej podejdziesz do ich optymalizacji.

Koszty podstawowe oraz pozaodsetkowe w umowach o kredyty gotówkowe

Na początku warto zrozumieć kształtowanie oprocentowania w umowach kredytowych. Większość banków ustala marżę i uzależnienie pożyczki gotówkowej od stopy WIBOR, która zmienia się stosunkowo rzadko. Dzięki takiemu ustaleniu kosztów początkowych kredytobiorca znacznie łatwiej porównuje oferty instytucji finansowych. Oprocentowanie kredytu to nie wszystko, ponieważ dochodzą jeszcze koszty pozaodsetkowe, aktualnie w rozsądny sposób limitowane. To bardzo pozytywna informacja dla wszystkich kredytobiorców. Przy podpisywaniu umowy kredytowej kredytobiorca nie musi obawiać się, że zaprzepaści cały majątek przez drobne problemy ze spłatą. Koszty windykacyjne również się reguluje odpowiednimi ustawami. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów skieruj się do tzw. ustawy antylichwiarskiej. Prowizja to kolejny, bardzo ważny element powiązany z kosztami pozaodsetkowymi. Prowizja jest zawsze dodawania do podstawowej kwoty kredytu gotówkowego. To oznacza, że oprocentowanie nalicza się dopiero od tak powiązanej kwoty (kwota kredytu + prowizja). Przy porównywaniu ofert kredytów gotówkowych poziom prowizji jest zatem kluczowy dla prawidłowej oceny. Stopy procentowe odgrywają marginalne znaczenie przy pożyczkach gotówkowych, szczególnie krótkoterminowych. Większość kredytobiorców jest w stanie zaakceptować drobne wahania, jeżeli termin spłaty nie jest zbyt długi. Gorzej stopy procentowe wypadają przy długoterminowych kredytach. Ubezpieczenie w pożyczkach krótkoterminowych (gotówkowych) jest zwyczajowo opcjonalne, chociaż niektórzy doradcy kredytowi naciskają na ten punkt. Doradcy twierdzą często, że przy braku wykupienia ubezpieczenia kredytobiorca straci punktację kredytową. To nie jest do końca prawda, a ubezpieczenie nie jest w żadnym wypadku obowiązkowe, tylko opcjonalne, dobrowolne.

Koszty nietypowe w bankach detalicznych, których lepiej unikać

Nietypowe koszty poza prowizją również się zdarzają, chociaż stopniowo się je eliminuje przez w miarę dobrze zoptymalizowane przepisy. Niektóre banki doliczają obsługę płatności. Nie jest to działanie zbyt etyczne, a tym bardziej korzystne dla kredytobiorcy, dlatego studiowanie regulaminów kredytodawców jest niezbędne dla uniknięcia podobnych problemów. Sporadycznie występują opłaty za sam fakt rozpatrzenia wniosku kredytowego. Jeżeli spotkasz się z podobnym procederem najlepiej zrezygnować ze współpracy już na początku. Taka opłata nie powinna mieć miejsca, bo nie gwarantuje również wypłaty środków po złożeniu wniosku kredytowego.