styczeń 29

Jeżeli zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu samochodowego, z pewnością może pojawić się pytanie, w jaki sposób dokonać wyboru spośród dostępnych na rynku ofert w tym zakresie. Kiedy już przeprowadziliśmy analizę własnych możliwości spłaty zobowiązania, a także jesteśmy pewni, że możemy sobie pozwolić na zadłużenie, nadchodzi czas wnikliwej analizy parametrów propozycji, jakie instytucje bankowe mają nam do zaoferowania.

Wybór oferty może być trudny i nie ma tutaj co ukrywać. Niemniej jednak trzeba mieć na względzie to, że nasza decyzja musi być przemyślana i nie możemy pozostawiać jej przypadkowi. Chodzi tutaj w końcu o nasze finanse. Kredyt samochodowy jest dosyć specyficznym rodzajem zobowiązania, ponieważ udzielany jest na zakup pojazdu, a dodatkowo często wymaga zabezpieczenia spłaty należności właśnie w postaci maszyny. Decyzja o jego zaciągnięciu jest więc bardzo poważna.

Jeżeli chodzi o kryteria wyboru, warto na samym początku ustalić, jakie są nasze priorytety. Z pewnością istnieją takie aspekty kredytu samochodowego, na których nam zależy. Mogą to być całkowite koszty nieprzekraczające wyznaczonego przez nas pułapu lub też konkretny okres kredytowania. Ustalenie, co jest dla nas istotne, może bardzo się przydać, jeśli chodzi o przeprowadzanie wstępnej selekcji ofert. Wówczas możemy bowiem już na początku część z nich odrzucić na podstawie niespełnienia naszych priorytetowych oczekiwań. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, ponieważ osoby, które nie mają szczególnych oczekiwań względem wybiórczych parametrów, a za to są nastawione na poszukiwanie oferty o atrakcyjnym całokształcie, powinny pominąć proces wstępnej selekcji i dokonać szczegółowej analizy wszystkich dostępnych propozycji.

Ten etap z pewnością może okazać się ogromnym wyzwaniem. Bez względu na to, czy dokonywaliśmy wstępnej selekcji, czy też nie, musimy bowiem zapoznać się ze wszystkimi szczegółami ofert i ocenić je ze swojej perspektywy. Pod uwagę należy wziąć takie kwestie jak chociażby oprocentowanie, koszty dodatkowe, wysokość rat, czy też okres kredytowania. Ważne jest, aby nie traktować tych spraw ogólnikowo, lecz przeprowadzić dokładne kalkulacje oraz spojrzeć na sytuację wieloaspektowo. Zgromadzone informacje musimy również odnieść do naszej kondycji finansowej. Nasz budżet musi być bowiem w stanie udźwignąć konieczność regulowania należności. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję dotyczącą kredytu samochodowego, powinniśmy jeszcze raz zastanowić się nad tym, czy w naszym przypadku jest to na pewno potrzebny krok. Chwilowa zachcianka nie powinna bowiem determinować tak poważnych działań. Potrzeba sfinansowania zakupu pojazdu ze środków z kredytu samochodowego musi więc być logicznie uzasadniona. Przy naszym wyborze musimy więc myśleć wielotorowo i wziąć pod uwagę mnóstwo różnego rodzaju zagadnień. Tego rodzaju decyzje nie mogą być podejmowane pochopnie. Należy dać sobie czas do namysłu i na spokojnie przeanalizować wszelkie informacje, które zdobyliśmy. Nie możemy również przecenić swoich możliwości spłaty rat – w przypadku kredytu samochodowego ze względu na często spotykane zabezpieczenie w postaci pojazdu możemy bowiem stracić naszą maszynę, jeśli nie będziemy regulować należności. Warto zresztą pamiętać o tym, że każde zaciągane przez nas zobowiązanie finansowe musi być zorganizowane odpowiedzialnie i w przemyślany sposób. Lekkomyślność w tego rodzaju działaniach może bowiem nieść ze sobą niejednokrotnie bardzo daleko idące, negatywne konsekwencje.