<p>Kredyty gotówkowe są produktem finansowym oferowanym przez instytucje finansowe jak banki dla osób...

Kredyty gotówkowe są produktem finansowym oferowanym przez instytucje finansowe jak banki dla osób, które są w trudnej sytuacji lub też potrzebują pilnej gotówki, która podreperuje na przykład budżet domowy. Większość banków i firm udzielających kredytów gotówkowych nie potrzebuje informacji dotyczących celu, na który będzie wydatkowany kredyt. Zdarzają się jednak wyjątki.

Kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem finansowym, które można porównać do zaciąganej pożyczki i zwrocie następnie określonej sumy pieniędzy wraz z odsetkami i dodatkowymi opłatami, które zostały narzucone przez instytucję udzielającą zobowiązania. Często dotyczy niewielkich kwot i spłacie w kilkuletnim okresie czasu, ale może też dotyczyć znacznie wyższych kwot, które kredytobiorca powinien spłacić wraz z dodatkowymi opłatami. Podstawowe elementy składowe związane z kredytem gotówkowym to suma na jaką zdecydował się klient, czas spłaty zobowiązania, prowizja, oprocentowanie, a całkowita wartość spłaty zobowiązania określana jest RRSO czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania. Najczęstszym przeznaczeniem kredytu gotówkowego są egzotyczne wakacje, wymarzony sprzęt RTV i AGD lub oczekiwany od dawna remont mieszkania.

Kredyt gotówkowy jest produktem stosunkowo szybkim w realizacji, dlatego jest bardzo atrakcyjny z punktu widzenia osób, którym zależy na czasie. Pieniądze bardzo często są już na koncie klienta tego samego dnia. Kredyt gotówkowy może otrzymać osoba, która wykazuje się odpowiednim źródłem dochodu i jest w stanie okazać do instytucji udzielającej zobowiązania. Banki sprawdzają niemal każdego klienta pod kątem jego zdolności kredytowej. Może to zrobić w różny sposób, jednak często będzie chciał, aby klienci wykazywali się odpowiednimi środkami finansowymi, które będą podstawy do tego, aby bank mógł mieć większość pewność, że klienci będą wypłacalni przez cały okres kredytowy. Przekazywane pieniądze są w formie fizycznej lub na rachunek bankowy. Elementem, który wpływa na końcowy koszt kredytu gotówkowego to ubezpieczenie kredytu, które wymagane jest przez coraz więcej instytucji finansowych. Aby odpowiednio się zabezpieczyć banki stosują specjalne oświadczenie, w którym klient dobrowolnie podda się egzekucji w sytuacji, gdyby doszło do problemów finansowych i niewypłacalności, przez co bank utraci możliwość finansowania spłaty kredytu. Innym razem banki wymagają od klientów zakupu ubezpieczenia spłaty kredytu. W momencie poszukiwania ofert kredytowych warto odnieść się do maksymalnie trzech propozycji banków, gdyż w przeciwnym razie klienci będąc sprawdzonym przez BIK mogą być dużo mniej wiarygodni dla banków i przez to ich zdolność kredytowa dużo bardziej się obniża. Klienci, którzy zawierają umowę kredytową z bankiem mają prawo w ciągu czternastu dni zrezygnować z kredytu bez podania specjalnej przyczyny. Jest to zgodne z obowiązującym prawem, dlatego warto wiedzieć, że może dojść do sytuacji, że klient może nie podjąć się spłaty zobowiązania.

Zobacz także:  Kalkulator kredytów