Co opłaca się bardziej? Inwestowanie w nieruchomości i spłata rat kredytu hipotecznego, czy raczej postawienie na elastyczny wynajem w dowolnej lokalizacji. W artykule porozmawiamy o dylemacie kredyt, czy wynajem z uwzględnieniem specyfiki krajowego, czy nawet światowego rynku.

Inwestowanie w nieruchomości na podstawie kredytu hipotecznego to krótko mówiąc wykorzystanie dźwigni finansowej. Większość kredytów hipotecznych spłaca się nie po 30 latach, ale znacznie wcześniej, ponieważ gospodarstwa domowe odkładają wszystko, co mogą, aby dopłacać do kredytu hipotecznego, a tym samym cieszyć się własnością. Przy kredycie hipotecznym nie można również wykluczyć długoterminowego najmu, który pozwoli praktycznie spłacić zobowiązanie, a nawet delikatnie zarobić. Wszystko tutaj zależy od potencjału lokalizacji, od renomy aglomeracji. Najszybciej mieszkania wynajmuje się naturalnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, czy Poznaniu, ewentualnie Trójmieście. Gorzej jest w mniejszych, niekoniecznie dobrych gospodarczo miejscowościach. Przy niskich stopach procentowych kredyt hipoteczny opłaca się bardziej. Niestety wynajem przy kredycie hipotecznym staje się dość ryzykowny ze względu na przewagę praw lokatorów nad prawami właścicieli. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie lokatora po zakończeniu obowiązywania umowy trudno wyrzucić z danego lokalu. W Polsce panuje poza tym przekonanie, że mieszkanie warto posiadać na własność, przekazać je rodzinie, po prostu z niego korzystać samodzielnie. Częste zmiany miejsca zamieszkania zdarzają się niezwykle rzadko, a wynajem w takich warunkach jest jedyną słuszną opcją.

Można powiedzieć, że wynajem mieszkania to dobra opcja dla osób poszukujących drogi zawodowej, czy nowego potencjału towarzyskiego, przygody. Przy stabilizacji kredyt hipoteczny sprawdzi się znacznie lepiej. Warto w każdym przypadku analizować różnice pomiędzy kosztami najmu, a kosztami spłaty kredytu. Jeżeli różnica jest naprawdę wysoka, wynosi powyżej 50% na rzecz wynajmu, wtedy rozsądne rozwiązanie to jednak wykorzystywanie czyjegoś lokalu. Inwestycja w mieszkanie na podstawie kredytu hipotecznego zwraca się praktycznie zawsze w dłuższym terminie lub się wyrównuje. Własny majątek lepiej wygląda przy analizie zdolności kredytowej, jeżeli chcesz zaciągać kolejne, większe zobowiązania. W krajowych warunkach kredyt hipoteczny jest praktycznie identyczny pod względem kosztów, jak wynajem, a posiadanie własności jest po prostu lepsze. Co myślisz o wynajmie, a co o inwestowaniu w nieruchomości?

Zobacz także:  Statystyki rynku kredytów hipotecznych na koniec 2018 roku