Kredyt na samochód to forma kredytu celowego na sfinansowanie zakupu pojazdu. Zaciągając kredyt samochodowy możemy kupić zarówno samochód nowy, jak i używany. Kredyt samochodowy może być także przeznaczony na zakup innych pojazdów: motocykli, quadów, traktorów, maszyn budowlanych, przyczep kempingowych, kamperów i praktycznie wszystkiego co ma silnik.
Gdzie załatwić kredyt samochodowy?
Wniosek o kredyt samochodowy można złożyć zarówno w banku, jak i w salonie autoryzowanym danej marki. Praktycznie wszystkie salony samochodowe współpracują z bankami, a część z nich posiada też własne banki. Daje to możliwość uzyskania kredytu na bardzo dobrych warunkach. Poza tym, zaciągając kredyt w salonie autoryzowanym klient ma możliwość negocjacji zniżki na samochód.
Co ze zdolnością kredytową?
Nie ważne czy bierzemy kredyt samochodowy, hipoteczny, czy też gotówkowy na zupełnie inny cel, bank i tak musi sprawdzić naszą zdolność kredytową. Zdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do spłaty kredytu w określonym w umowie terminie. Banki biorą pod uwagę różne czynniki aby jak najdokładniej sprawdzić zdolność kredytową klienta. Jednak najważniejsze dla wszystkich banków są dochody netto, czyli na rękę, rodzaj umowy na jaką jesteśmy zatrudnieni, a także dotychczasowa historia kredytowa. Oprócz tych czynników na zdolność kredytową mają wpływ również: liczba osób w gospodarstwie domowym, historia w Biurze Informacji Kredytowej, staż pracy, suma miesięcznych dochodów, zobowiązań finansowych i wydatków na utrzymanie, wysokość posiadanych kredytów a także wiek kredytobiorcy. Na podstawie tych wszystkich danych bank sprawdza czy może udzielić kredytu danemu klientowi, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.
RRSO w kredycie samochodowym.
RRSO, czyli roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania uwzględnia wszystkie koszty związane z udzieleniem kredytu. Jest to bardzo ważna wytyczna, mówiąca ile faktycznie będzie nas kosztował kredyt. Na RRSO składają się takie czynniki jak: prowizja banku, oprocentowanie nominalne, ubezpieczenie kredytu, opłaty za usługi dodatkowe. Szukając najbardziej korzystnego kredytu samochodowego od razu należy zwrócić uwagę na Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania, która pokazuje ile będziemy musieli zapłacić za kredyt w skali roku.
Oprocentowanie i prowizja.
Oprocentowanie kredytu samochodowego to wartość w granicach od 5 do 10% w skali roku. Natomiast prowizja, czyli jednorazowa opłata za udzieleni kredytu wynosi zazwyczaj 0d 2 do 5%. Czasami chcąc przyciągnąć klientów, bank oferuje prowizję 0%, trzeba jednak sprawdzić czy nie odbije sobie tego naliczając inne koszty. Prowizja wliczana jest w pierwszą ratę, lub też rozkładana jest na wszystkie raty kapitałowo – odsetkowe.
Ubezpieczenie kredytu samochodowego.
Podczas udzielania kredytu na samochód bank wymaga ubezpieczenia zarówno kredytu jak i pojazdu. Najważniejszym i powszechnie stosowanym przez banki zabezpieczeniem jest cesja polisy autocasco.