Kredyt gotówkowy stanowi dla wielu osób sposób na wsparcie w przypadku braku środków finansowych. Co powinniśmy o nim wiedzieć, jeśli planujemy tego rodzaju pożyczkę?

Kredyt gotówkowy udzielany jest zazwyczaj bez poręczycieli oraz stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Jego dodatkową zaletę stanowi fakt, że możemy dowolnie dysponować pożyczonymi pieniędzmi. Nie ma więc określonego celu, na który musimy przeznaczyć pożyczone środki. A jak wygląda udzielenie kredytu oraz maksymalna kwota, którą bank może nam pożyczyć? Zarówno limit, jak i procedura są uzależnione od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. W procesie przyznawania kredytu bank dokonuje oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy. Jeśli posiadamy konto w banku i jesteśmy długoletnim klientem danej placówki, wtedy istnieje spora szansa, że bank zastosuje w naszym przypadku procedurę uproszczoną. W takim przypadku bardzo często wystarczy tylko historia wpływów na nasze konto. Jeśli myślimy o wzięciu kredytu gotówkowego, jednak mamy negatywną historię w BIK, wtedy możemy mieć spore kłopoty z zaciągnięciem kredytu.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o kredycie gotówkowym? Przede wszystkim to, że umowa taka zawarta jest na określony czas. Zazwyczaj waha się ona w przedziale od kilku miesięcy do kilku lat. W tym czasie spłacamy zadłużenie w ratach miesięcznych, mogą być one równe lub malejące. Dłuższy okres kredytowania jest zazwyczaj powiązany z mniejszą ratą miesięczną, ale za to większymi kosztami związanymi między innymi z odsetkami. Dlatego planując zaciągnięcie kredytu warto zastanowić się nad tym, jaka wysokość kredytu będzie dla nas odpowiednia oraz ile miesięcznie będziemy w stanie spłacić. Zbyt wysoka rata może prowadzić do kłopotów finansowych, a co za tym idzie do trudności ze spłatą zobowiązania w terminie.

Warto wspomnieć także, że kredyt gotówkowy zazwyczaj nie wymaga zabezpieczeń, zwłaszcza przy niższych kwotach pożyczki. W przypadku wyższych kwot może być wymagane dodatkowe zabezpieczenie pod postacią dodatkowego ubezpieczenia czy blokady środków na rachunku. Przy czym pożyczki zabezpieczone są zazwyczaj tańsze. Jest to jednak ostatecznie uzależnione od banku i jego procedur. O wszelkie niejasności warto zawsze zapytać pracownika banku. Podczas dokonywania wyboru najlepszego kredytu powinniśmy wziąć pod uwagę całkowity koszt kredytu oraz roczną rzeczywistą stopę oprocentowania RRSO. Możemy porównać te dwa wskaźniki np. korzystając z kalkulatora kredytowego.