Rynek kredytów hipotecznych przeżywa prawdziwy boom od ostatniego kryzysu finansowego. Zadłużenie związane z pożyczkami mieszkaniowymi wynosi w kraju 415,158 mld złotych, więc to kwota oszałamiająca. W 2018 roku ogólna kwota zadłużenia wzrosła o mniej więcej 7%.

Średnia wartość kredytu hipotecznego

Średnia wartość kredytu hipotecznego na koniec 2018 roku to lekko ponad 250 000 złotych. Za takie pieniądze zgodnie z cenami transakcyjnymi w Warszawie można zainwestować w mieszkanie o maksymalnej powierzchni 31 m2. Nie jest to dużo i rzadko wystarczy na faktyczne potrzeby rodzinne. Kredytobiorcy posiadają największe problemy z zakupem mieszkania w dużych miastach ze względu na ogromne ceny transakcyjne za m2. W Warszawie to około 8000 złotych. Perspektywy inwestycyjne pozostają na stałym poziomie, ponieważ rośnie potencjał najmu nie tylko rodakom, ale szczególnie ekspatom (specjalistom zagranicznym, menedżerom), imigrantom z Ukrainy i krajów azjatyckich.

Znaczenie gospodarcze sektora kredytów hipotecznych

Za danymi z Centrum Wiedzy o Rynku Nieruchomości Amron wartość nieruchomości w Polsce to ponad 180% PKB krajowego. Sektor nieruchomości w Polsce wydaje się kluczowy dla potrzeb gospodarstw domowych i podlega naturalnej cykliczności. Różnice w popycie i podaży odnoszą się pośrednio do zmiany stóp procentowych w narodowej gospodarce. A tutaj przewiduje się zmiany na niekorzyść w następnych latach. Już na początku 2019 widać znaczący wzrost cen żywności, energii, leków. To odbije się z dużym prawdopodobieństwem na wzroście stóp procentowych, a te wywołają odsunięcie od kredytu hipotecznego w pewnej perspektywie. W 2018 roku rynek kredytów hipotecznych w Polsce znalazł się na poziomie wyższym od poziomu, przy którym nastąpił kryzys finansowy. Z tego powodu mówi się o bańce. Kredytobiorcy chcą zdążyć przed zawyżeniem cen ze względu na brak dobrych gruntów u deweloperów. Tempo tworzenia nowych nieruchomości przez deweloperów spadło, co wynika ze wcześniejszych doświadczeń kryzysowych. Nadmierna dynamika deweloperów nie służy stabilizacji interesów.

Zobacz także:  Zdolność kredytowa, inwestycja dla młodych

Prognoza na 2019 rok

Związek Banków Polskich przewiduje, że w 2019 roku nastąpi stabilizacja rynku nieruchomości, również z presją na rosnące ceny materiałów budowlanych i na regulacje dotyczące sektora deweloperskiego.