<p>Liczysz na zaciągnięcie pożyczki z atrakcyjnym oprocentowaniem? Nie podpisuj umowy zanim nie przek...

Liczysz na zaciągnięcie pożyczki z atrakcyjnym oprocentowaniem? Nie podpisuj umowy zanim nie przekonasz się, że to faktycznie najlepsza oferta dla Ciebie. Coraz więcej banków przykładem firm pożyczkowych podnosi wszystkie opłaty dodatkowe. Podatek bankowy, wyższe opłaty związane z Funduszem Gwarancyjnym Banków oraz trwająca od dłuższego czasu deflacja mają niewątpliwie największy wpływ na to, że instytucje szukają szansy na powiększenie swoich zarobków. Oznacza to jednak, że należy być bardziej uważnym i podejmować decyzję o pożyczce mając świadomość czekających Cię wydatków.

Kosztowna promocja

Zarówno parabanki jak i banki chętnie przyciągają nowych usługobiorców reklamując swoje produkty, które pozbawione są odsetek. Promocje tego typu przyciągają niezdecydowanych Klientów, obiecując spłatę wyłącznie kapitału uzyskanego w ramach zadłużenia. Czy faktycznie możesz uzyskać praktycznie darmowy kredyt? Zadłużenie finansowe jest jedną z wielu usług, które maja przynosić realne zyski kredytodawcy. Łatwo zatem odgadnąć, że brak odsetek nominalnych ma wpływ na wysokość innych kosztów, a zadłużonego nie ominie spłata również kosztów udzielenia samego zobowiązania.

Na co w takim razie musisz zwrócić uwagę? Pamiętając, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest wartością, która dotyczy także pozostałych opłat z łatwością poznasz całkowity koszt pożyczki. Nie mając danych dotyczących RRSO najłatwiej sprawdzić zarówno opłatę przygotowawczą, prowizję jak również koszt ubezpieczenia lub prowadzenia konta, jeżeli jest to wymagane przez bank udzielający zobowiązania.

Zmiany w prawie dotyczącym pożyczek

Już 11 marca zostanie uregulowana prawnie wysokość wszystkich pozaodstekowych kosztów pożyczek oraz kredytów. Zgodnie z ustawą, która wchodzi w życie w pierwszej połowie przyszłego miesiąca, zarówno firmy pożyczkowe, jak i banki będą musiały obniżyć okołokredytowych opłat do wartości stanowiącej maksymalnie 25,00% kredytu konsumenckiego.

Na zmianie stracą przede wszystkim firmy pożyczkowe, które udzielając niewielkich zobowiązań pobierały duże opłaty związane z obsługą Klienta. W przypadku banków nowe zarządzenie nie będzie miało wpływu na zmiany w kosztach, które już teraz nie przekraczają takich wartości.

Nie podejmuj pochopnych decyzji

Zbyt wysoka rata kredytu jest najczęściej spowodowana podpisaniem umowy bez wcześniejszego porównania opłat. Potrzebujesz gotówki, która na Twoim koncie znajdzie się nawet tego samego dnia? Zależy Ci wyłącznie na tym by zminimalizować formalności? Możesz tego żałować później przez cały okres spłaty. Warto mieć na uwadze ile zapłacisz za ofertę, to dzięki temu unikniesz kłopotów w okresie kredytowania. Jeżeli posiadasz zdolność kredytową nie rezygnuj z wysyłania wniosku do banku, oferty parabanków choć proponują wypłatę gotówki praktycznie od ręki zapłacisz za taką usługę zdecydowanie więcej, a okres spłaty będzie znacznie krótszy przez co każda rata będzie wyższa.